Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı nedir ve neden olur? Crohn Hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler.

0 227

Crohn hastalığı zor ve inatçı bir hastalıktır. Arıca ani kilo kayıplarının nedeni olarak da bu hastalık görülebilmektedir. Sindirim sistemindeki bozukluklara bağlı olarak kendini gösteren bu hastalık aslında günümüzde de en yaygın rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır.

Sindirim sistemi içerisinde ağızdan makata kadar olan bölümlerden herhangi bir yerde Crohn hastalığı gözlenebilmektedir. En yaygın görülme alanı ise ince bağırsak ve kalın bağırsak birleşimidir.

Crohn Hastalığını Ne Önler?

Crohn hastalığına karşı anne sütü birincil öneme sahiptir. Bağışıklığı kuvvetlendiren anne sütü aslında Crohn hastalığına karşı da vücudun kendini korumasına yardımcı olmaktadır.

Crohn hastalığı genellikle kalıtsal ve genetik bir hastalıktır. En çok ise sigara içenlerde kendini göstermektedir.

Crohn Hastalığının Belirtileri

Crohn hastalığı olan kişilerde aşırı kilo kayıpları gözlemlenmektedir. Bunun yanında ise karın ağrısı en belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. Yine iki haftadan fazla görülen ishal de Crohn hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır. Çocuklarda en belirgin özelliği ise büyüme ve gelişimdeki gerilik olarak tespit edilmiştir. Crohn hastalığının tedavisi için mutlaka bir doktora muayene olunarak yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri