Su Kaç Derecede Mikropları Öldürür?

Suda yer alan mikropları kaynatarak öldürebilirsiniz.

0 335

Etkili bir mikrop arındırma yöntemi olarak yüksek ısılardaki su kullanılmaktadır. Ancak mikropları öldürmek için kaynar su derecesinin doğru olarak ölçülmesi gerekmektedir. Her sıcak su mikropları gidermek için etkili olmaz.

Mikropları Giderecek Su Derecesi Kaç Olmalıdır?

Mikropları sıcak su ile yok etmek için suyun en az 100 derecede kaynamış olması gerekmektedir. Fakat sıcak su kullanmak bazı eşyalar üzerinde olumsuz etkilere yaratabilir. Bu yüzden mikropların öldürülmesi için en düşük gerekli olan ısı derecesinin bilinmesi yararlı olacaktır.

Kaynar su yani 100 derecenin üzerine çıkmış olan su mikropları gidermek için etkilidir. Örneğin biberon ağzı gibi eşyalar kaynar suyun içinde kaynatılabilirler. Fakat bulaşık yıkarken, tezgah temizliği yaparken ya da daha büyük işler yaparken 100 derece üzerinde su kullanmak mümkün olmayabilir.

Bu durumda örneğin bulaşıklar yıkanıyorsa lateksten yapılmış olan eldivenler mutlaka takılmalıdır. Bu eldivenler ısının elinize geçmesini önleyecektir. Yüzeylerde sıcak su ile temizleme yapılacaksa, doğrudan su kullanmak yerine buharı ile temizleme yapmak yararlı olacaktır. Bunun için de buhar püskürtücüleri kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.